• 11/10/2018 - 19:00

    RAKVERE VK

    TalTech

    3 - 1

    23/25  25/22  25/20  25/15

  • 18/10/2018 - 18:30

    TalTech

    OC Limbaži/MSĢ

  • 18/10/2018 - 20:00

    BIGBANK Tartu

    PÄRNU VK

  • 20/10/2018 - 17:00

    SAAREMAA VK

    RTU/Robežsardze

  • 20/10/2018 - 18:00

    SK Jēkabpils Lūši

    SELVER Tallinn

  • 20/10/2018 - 18:00

    Daugavpils Universitāte

    RAKVERE VK

  • 20/10/2018 - 18:00

    OC Limbaži/MSĢ

    BIGBANK Tartu

  • 21/10/2018 - 16:00

    SK Jēkabpils Lūši

    RAKVERE VK

  • 21/10/2018 - 17:00

    PÄRNU VK

    TalTech

  • 21/10/2018 - 17:00

    Daugavpils Universitāte

    SELVER Tallinn

  • 21/10/2018 - 18:00

    SAAREMAA VK

    VK BIOLARS/Jelgava

    
11/10/2018 - 19:00

RAKVERE VK

TalTech

3 - 1

23/25  25/22  25/20  25/15

18/10/2018 - 18:30

TalTech

OC Limbaži/MSĢ

18/10/2018 - 20:00

BIGBANK Tartu

PÄRNU VK

20/10/2018 - 17:00

SAAREMAA VK

RTU/Robežsardze

20/10/2018 - 18:00

SK Jēkabpils Lūši

SELVER Tallinn

20/10/2018 - 18:00

Daugavpils Universitāte

RAKVERE VK

20/10/2018 - 18:00

OC Limbaži/MSĢ

BIGBANK Tartu

21/10/2018 - 16:00

SK Jēkabpils Lūši

RAKVERE VK

21/10/2018 - 17:00

PÄRNU VK

TalTech

21/10/2018 - 17:00

Daugavpils Universitāte

SELVER Tallinn

21/10/2018 - 18:00

SAAREMAA VK

VK BIOLARS/Jelgava

Latest Media

 
84
SK Jēkabpils Lūši VS PÄRNU VK
 
113
SK Jēkabpils Lūši VS OC Limbaži/MSĢ
 
54
Daugavpils Universitāte VS OC Limbaži/MSĢ
 
50
Daugavpils Universitāte VS PÄRNU VK

best scorer(points / sets)

#3

Taavi Nõmmistu 5.27(58/11)

#15

Chizoba EduardoNeves Atu 5.23(68/13)

#19

Aleksandrs Avdejevs 5.07(71/14)

#9

GatisGarklavs 4.93(69/14)

#5

HindrekPulk 4.64(51/11)

best server(serve ace / sets)

#5

HindrekPulk 0.73(8/11)

#19

Aleksandrs Avdejevs 0.71(10/14)

#7

MartToom 0.67(2/3)

#8

MarisLancmanis 0.67(6/9)

best bloker(winning blocks / sets)

#17

Alex Saaremaa 1.5(3/2)

#8

RaimondsVilmanis 0.77(10/13)

#12

MeelisKivisild 0.7(7/10)

#7

MartToom 0.67(2/3)

#9

AigarsSniedzans 0.67(6/9)

best server(serve ace)

best bloker(winning blocks)

#4

TomsSvans 8

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#6

AivisAbolins 77%(24/31)

#22

MarcisJirgensons 66%(57/87)

#6

ArvidsRibickis 65%(15/23)

#11

SergejsNikolajevs 64%(66/103)

#12

Arturs Alberts Krams 63%(42/67)

attack - excellent %spike point / all spikes

#6

AivisAbolins 73%(27/37)

#5

ArmandsAbolins 62%(47/76)

#6

EddieRivera 61%(28/46)

#10

Karlis PaulsLevinskis 59%(24/41)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Pulk H.
(BIGBANK Tartu)
MIDDLE B. 2  
Svans T.
(PÄRNU VK)
SPIKER 1  
Toom M.
(SAAREMAA VK)

SPIKER 2  
Hurt A..
(SELVER Tallinn)
MIDDLE B. 1  
Sniedzans A.
(VK BIOLARS/Jelgava)
SETTER 1  
Shlomin D.
(BIGBANK Tartu)
LIBERO 1  
Maar S.
(PÄRNU VK)
  • LIBERO 2  
    Krams A.A..
    (VK BIOLARS/Jelgava)
  • SETTER 2  
    Abelitis K.
    (OC Limbaži/MSĢ)
  • MIDDLE B. 3  
    Tanila M..
    (SAAREMAA VK)
  • MIDDLE B. 4  
    Blumbergs V.
    (SK Jēkabpils Lūši)
  • OPPOSITE 2  
    Garklavs G.
    (RTU/Robežsardze)
  • SPIKER 3  
    Orav O..
    (SELVER Tallinn)
  • SPIKER 4  
    Avdejevs A..
    (RTU/Robežsardze)

Standing

Regular Season

  

Points

RTU/Robežsardze

12

Daugavpils Universitāte

8

SK Jēkabpils Lūši

8

BIGBANK Tartu

6

SAAREMAA VK

6

SELVER Tallinn

6

PÄRNU VK

4

RAKVERE VK

3

VK BIOLARS/Jelgava

1

TalTech

0

OC Limbaži/MSĢ

0

Standing

Regular Season

  

Points

RTU/Robežsardze

12

Daugavpils Universitāte

8

SK Jēkabpils Lūši

8

BIGBANK Tartu

6

SAAREMAA VK

6

SELVER Tallinn

6

PÄRNU VK

4

RAKVERE VK

3

VK BIOLARS/Jelgava

1

TalTech

0

OC Limbaži/MSĢ

0

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Pulk H.
(BIGBANK Tartu)
MIDDLE B. 2  
Svans T.
(PÄRNU VK)
SPIKER 1  
Toom M.
(SAAREMAA VK)

SPIKER 2  
Hurt A..
(SELVER Tallinn)
MIDDLE B. 1  
Sniedzans A.
(VK BIOLARS/Jelgava)
SETTER 1  
Shlomin D.
(BIGBANK Tartu)
LIBERO 1  
Maar S.
(PÄRNU VK)
  • LIBERO 2  
    Krams A.A..
    (VK BIOLARS/Jelgava)
  • SETTER 2  
    Abelitis K.
    (OC Limbaži/MSĢ)
  • MIDDLE B. 3  
    Tanila M..
    (SAAREMAA VK)
  • MIDDLE B. 4  
    Blumbergs V.
    (SK Jēkabpils Lūši)
  • OPPOSITE 2  
    Garklavs G.
    (RTU/Robežsardze)
  • SPIKER 3  
    Orav O..
    (SELVER Tallinn)
  • SPIKER 4  
    Avdejevs A..
    (RTU/Robežsardze)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Pulk H.
(BIGBANK Tartu)
MIDDLE B. 2  
Svans T.
(PÄRNU VK)
SPIKER 1  
Toom M.
(SAAREMAA VK)

SPIKER 2  
Hurt A..
(SELVER Tallinn)
MIDDLE B. 1  
Sniedzans A.
(VK BIOLARS/Jelgava)
SETTER 1  
Shlomin D.
(BIGBANK Tartu)
LIBERO 1  
Maar S.
(PÄRNU VK)
LIBERO 2  
Krams A.A..
(VK BIOLARS/Jelgava)
SETTER 2  
Abelitis K.
(OC Limbaži/MSĢ)
MIDDLE B. 3  
Tanila M..
(SAAREMAA VK)
SPIKER 3  
Orav O..
(SELVER Tallinn)
MIDDLE B. 4  
Blumbergs V.
(SK Jēkabpils Lūši)
SPIKER 4  
Avdejevs A..
(RTU/Robežsardze)
OPPOSITE 2  
Garklavs G.
(RTU/Robežsardze)