• 16/02/2019 - 14:00

    TÜ/Bigbank

    TK Aušrinė-KKSC

    3 - 0

    25/15  25/21  25/23

  • 16/02/2019 - 15:00

    TalTech/Tradehouse

    VK "miLATss"

    3 - 2

    22/25  19/25  25/21  25/21  15/9

  • 16/02/2019 - 17:00

    Jelgava/LLU

    TK “Kaunas”-VDU

    3 - 0

    25/13  25/23  25/15

  • 16/02/2019 - 18:00

    Riga Volleyball School

    Alytaus “Prekyba – Parama”

    3 - 1

    19/25  25/21  25/22  25/21

  • 17/02/2019 - 12:00

    Riga Volleyball School

    TK “Kaunas”-VDU

    2 - 3

    20/25  25/23  25/16  14/25  10/15

  • 17/02/2019 - 12:00

    Jelgava/LLU

    Alytaus “Prekyba – Parama”

    1 - 3

    23/25  13/25  26/24  21/25

  • 17/02/2019 - 12:00

    TalTech/Tradehouse

    TK Aušrinė-KKSC

    3 - 0

    25/16  25/18  25/19

  • 17/02/2019 - 14:00

    TÜ/Bigbank

    VK "miLATss"

    3 - 2

    20/25  21/25  25/15  25/17  16/14

    
16/02/2019 - 14:00

TÜ/Bigbank

TK Aušrinė-KKSC

3 - 0

25/15  25/21  25/23

16/02/2019 - 15:00

TalTech/Tradehouse

VK "miLATss"

3 - 2

22/25  19/25  25/21  25/21  15/9

16/02/2019 - 17:00

Jelgava/LLU

TK “Kaunas”-VDU

3 - 0

25/13  25/23  25/15

16/02/2019 - 18:00

Riga Volleyball School

Alytaus “Prekyba – Parama”

3 - 1

19/25  25/21  25/22  25/21

17/02/2019 - 12:00

Riga Volleyball School

TK “Kaunas”-VDU

2 - 3

20/25  25/23  25/16  14/25  10/15

17/02/2019 - 12:00

Jelgava/LLU

Alytaus “Prekyba – Parama”

1 - 3

23/25  13/25  26/24  21/25

17/02/2019 - 12:00

TalTech/Tradehouse

TK Aušrinė-KKSC

3 - 0

25/16  25/18  25/19

17/02/2019 - 14:00

TÜ/Bigbank

VK "miLATss"

3 - 2

20/25  21/25  25/15  25/17  16/14

Latest Media

 
57
Riga Volleyball School VS VK "miLATss"

best scorer(points / sets)

#19

KadiKullerkann 6.25(50/8)

#12

Marta Kamelija Levinska 5.94(303/51)

#13

Jekaterina Kovalskaja 4.19(247/59)

#12

LīvaSola 3.76(184/49)

#2

Gerda Grudzinskaitė 3.68(173/47)

best server(serve ace / sets)

#17

JulijaMõnnakmäe 0.69(9/13)

#10

Melissa Varlõgina 0.67(33/49)

#8

Evelina Rutkovska 0.67(4/6)

#4

Mina Batak 0.67(8/12)

#12

OksanaRusnachenko 0.66(31/47)

best bloker(winning blocks / sets)

#8

Ugnė Dulskaitė 1.25(5/4)

#6

Gabija Kasperavičiūtė 1.02(48/47)

#1

Darja Tarasenko 0.76(42/55)

#2

Gintarė Stauskytė 0.76(16/21)

#14

Irbe Andike Lazda 0.72(29/40)

best scorer(points)

#12

LīvaSola 184

best server(serve ace)

#4

LīgaPlāte 27

#9

IngridKiisk 24

best bloker(winning blocks)

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#2

Gerda Grudzinskaitė 67%(123/183)

#9

Rugilė Grudzinskaitė 64%(124/193)

#10

Dominyka Žiaukaitė 63%(105/166)

#13

Jekaterina Kovalskaja 63%(183/292)

#11

KristiNõlvak 61%(164/270)

attack - excellent %spike point / all spikes

#19

KadiKullerkann 53%(41/78)

#8

LauraReiter 45%(43/95)

#12

Kotryna Motiejūnaitė 43%(75/175)

#2

MariLoorman 43%(83/194)

#8

Sylvia Tammerik 42%(67/158)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Kullerkann K.
(TalTech/Tradehouse)
MIDDLE B. 2  
Kasperavičiūtė G..
(TK Aušrinė-KKSC)
SPIKER 1  
Lazda I.A..
(Riga Volleyball School)

SPIKER 2  
Plāte .L.
(Jelgava/LLU)
MIDDLE B. 1  
Stauskytė G..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)
SETTER 1  
Mõnnakmäe J.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Külm K.
(TÜ/Bigbank)
  • LIBERO 2  
    Žiaukaitė D..
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • SETTER 2  
    Reknere E..
    (RVS)
  • MIDDLE B. 3  
    Motiejūnaitė K..
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • MIDDLE B. 4  
    Dudkina V..
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • OPPOSITE 2  
    Levinska M.K..
    (Riga Volleyball School)
  • SPIKER 3  
    Cehanoviča .I.
    (Jelgava/LLU)
  • SPIKER 4  
    Macenko I..
    (VK "miLATss")

Standing

Main Tournament

  

Points

TÜ/Bigbank

33

Riga Volleyball School

32

Alytaus “Prekyba – Parama”

24

TalTech/Tradehouse

21

TK “Kaunas”-VDU

21

Jelgava/LLU

17

VK "miLATss"

13

TK Aušrinė-KKSC

7

Standing

Main Tournament

Main Tournament Main Tournament Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

TÜ/Bigbank

33

14

11

3

35

16

1183

1027

5

5

1

1

0

2

2.19

1.152

-

Riga Volleyball School

32

14

11

3

35

16

1160

1065

6

3

2

1

0

2

2.19

1.089

-

Alytaus “Prekyba – Parama”

24

14

9

5

32

26

1279

1257

2

3

4

1

3

1

1.23

1.018

-

TalTech/Tradehouse

21

14

7

7

29

29

1231

1266

2

2

3

3

2

2

1.00

0.972

-

TK “Kaunas”-VDU

21

14

7

7

27

28

1197

1173

2

3

2

2

2

3

0.96

1.020

-

Jelgava/LLU

17

14

5

9

24

31

1156

1202

2

2

1

3

3

3

0.77

0.962

-

VK "miLATss"

13

14

4

10

23

34

1202

1266

2

0

2

3

5

2

0.68

0.949

-

TK Aušrinė-KKSC

7

14

2

12

11

36

976

1128

2

0

0

1

3

8

0.31

0.865

-




Main Tournament Main Tournament Standing Results Breakdown

Results Breakdown

Main Tournament

Guest Team

Aytaus

Jelgava

RVS

TalTech

TK “Kaunas”-VDU

Jonava

TÜ/Bigbank

VK "miLATss"

Home Team

Alytaus “Prekyba – Parama” (Aytaus )

3 - 2

3 - 0

3 - 2

3 - 0

3 - 1

1 - 3

3 - 1

Jelgava/LLU (Jelgava)

1 - 3

2 - 3

1 - 3

3 - 0

3 - 1

1 - 3

0 - 3

Riga Volleyball School (RVS)

3 - 1

3 - 0

3 - 2

2 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 1

TalTech/Tradehouse (TalTech)

2 - 3

3 - 2

0 - 3

3 - 0

3 - 0

1 - 3

3 - 2

TK “Kaunas”-VDU (TK “Kaunas”-VDU)

2 - 3

1 - 3

1 - 3

3 - 1

3 - 0

3 - 0

3 - 1

TK Aušrinė-KKSC (Jonava )

3 - 0

0 - 3

0 - 3

2 - 3

1 - 3

0 - 3

3 - 0

TÜ/Bigbank (TÜ/Bigbank)

3 - 1

3 - 0

3 - 0

3 - 0

2 - 3

3 - 0

3 - 2

VK "miLATss" (VK "miLATss")

3 - 2

2 - 3

0 - 3

1 - 3

3 - 2

3 - 0

1 - 3

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Kullerkann K.
(TalTech/Tradehouse)
MIDDLE B. 2  
Kasperavičiūtė G..
(TK Aušrinė-KKSC)
SPIKER 1  
Lazda I.A..
(Riga Volleyball School)

SPIKER 2  
Plāte .L.
(Jelgava/LLU)
MIDDLE B. 1  
Stauskytė G..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)
SETTER 1  
Mõnnakmäe J.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Külm K.
(TÜ/Bigbank)
  • LIBERO 2  
    Žiaukaitė D..
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • SETTER 2  
    Reknere E..
    (RVS)
  • MIDDLE B. 3  
    Motiejūnaitė K..
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • MIDDLE B. 4  
    Dudkina V..
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • OPPOSITE 2  
    Levinska M.K..
    (Riga Volleyball School)
  • SPIKER 3  
    Cehanoviča .I.
    (Jelgava/LLU)
  • SPIKER 4  
    Macenko I..
    (VK "miLATss")

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Kullerkann K.
(TalTech/Tradehouse)
MIDDLE B. 2  
Kasperavičiūtė G..
(TK Aušrinė-KKSC)
SPIKER 1  
Lazda I.A..
(Riga Volleyball School)

SPIKER 2  
Plāte .L.
(Jelgava/LLU)
MIDDLE B. 1  
Stauskytė G..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)
SETTER 1  
Mõnnakmäe J.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Külm K.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 2  
Žiaukaitė D..
(TK “Kaunas”-VDU)
SETTER 2  
Reknere E..
(RVS)
MIDDLE B. 3  
Motiejūnaitė K..
(TK “Kaunas”-VDU)
SPIKER 3  
Cehanoviča .I.
(Jelgava/LLU)
MIDDLE B. 4  
Dudkina V..
(TK “Kaunas”-VDU)
SPIKER 4  
Macenko I..
(VK "miLATss")
OPPOSITE 2  
Levinska M.K..
(Riga Volleyball School)