Baltic Women`s Volleyball League 2018-2019


Play-off Play-off Standing

Alytaus “Prekyba – Parama”


TÜ/Bigbank

 
 

Riga Volleyball School

Quarters

Semifinals

Final

 

TÜ/Bigbank

2

  

TÜ/Bigbank

1

 

TK Aušrinė-KKSC

0

  
 

TÜ/Bigbank

0

TalTech/Tradehouse

2

  

TalTech/Tradehouse

0

 

TK “Kaunas”-VDU

1

  
  

Riga Volleyball School

2

  

Riga Volleyball School

0

 

VK "miLATss"

0

  
 

Alytaus “Prekyba – Parama”

1

Alytaus “Prekyba – Parama”

2

  
 

Alytaus “Prekyba – Parama”

1

 

Jelgava/LLU

1

  
   
   
   
   
  

TalTech/Tradehouse

0

   
   
   
  
   
   
   
  

Riga Volleyball School

1

   
   
   

Quarters

Semifinals

Final

 

TÜ/Bigbank

2

  

TÜ/Bigbank

1

 

TK Aušrinė-KKSC

0

  
 

TÜ/Bigbank

0

TalTech/Tradehouse

2

  

TalTech/Tradehouse

0

 

TK “Kaunas”-VDU

1

  
  

Riga Volleyball School

2

  

Riga Volleyball School

0

 

VK "miLATss"

0

  
 

Alytaus “Prekyba – Parama”

1

Alytaus “Prekyba – Parama”

2

  
 

Alytaus “Prekyba – Parama”

1

 

Jelgava/LLU

1

  
   
   
   
   
  

TalTech/Tradehouse

0

   
   
   
  
   
   
   
  

Riga Volleyball School

1

   
   
   

best scorer(points / sets)

#12

Marta Kamelija Levinska 6.2(409/66)

#13

Jekaterina Kovalskaja 4.26(345/81)

#1

JadeŠadeiko 3.81(183/48)

#4

LīgaPlāte 3.69(203/55)

#12

LīvaSola 3.61(224/62)

best server(serve ace / sets)

#10

Melissa Varlõgina 0.66(46/70)

#12

Marta Kamelija Levinska 0.64(42/66)

#4

LīgaPlāte 0.62(34/55)

#12

OksanaRusnachenko 0.61(42/69)

#2

Gintarė Stauskytė 0.57(12/21)

best bloker(winning blocks / sets)

#14

Irbe Andike Lazda 0.84(46/55)

#2

Gintarė Stauskytė 0.76(16/21)

#1

Darja Tarasenko 0.75(46/61)

#12

Kotryna Motiejūnaitė 0.72(48/67)

best scorer(points)

#12

LīvaSola 224

best bloker(winning blocks)

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#2

Gerda Grudzinskaitė 68%(146/215)

#9

Rugilė Grudzinskaitė 61%(141/230)

#11

KristiNõlvak 61%(240/392)

#8

Oksana Ovčinikova 61%(150/247)

#13

Jekaterina Kovalskaja 60%(220/364)

attack - excellent %spike point / all spikes

#1

JadeŠadeiko 43%(150/347)

#2

MariLoorman 43%(114/265)

#8

Sylvia Tammerik 43%(69/161)

#6

Heleene Hollas 43%(43/101)

#12

Kotryna Motiejūnaitė 42%(96/230)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Levinska M.K..
(Riga Volleyball School)
MIDDLE B. 2  
Kasperavičiūtė G..
(TK Aušrinė-KKSC)
SPIKER 1  
Lazda I.A..
(Riga Volleyball School)

SPIKER 2  
Plāte .L.
(Jelgava/LLU)
MIDDLE B. 1  
Stauskytė G..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)
SETTER 1  
Mõnnakmäe J.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Külm K.
(TÜ/Bigbank)
  • LIBERO 2  
    Ovčinikova O..
    (TK Aušrinė-KKSC)
  • SETTER 2  
    Reknere E..
    (RVS)
  • MIDDLE B. 3  
    Motiejūnaitė K..
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • MIDDLE B. 4  
    Pikk R.
    (TÜ/Bigbank)
  • OPPOSITE 2  
    Kovalskaja J..
    (Alytaus “Prekyba – Parama”)
  • SPIKER 3  
    Kiisk I.
    (TÜ/Bigbank)
  • SPIKER 4  
    Macenko I..
    (VK "miLATss")

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Levinska M.K..
(Riga Volleyball School)
MIDDLE B. 2  
Kasperavičiūtė G..
(TK Aušrinė-KKSC)
SPIKER 1  
Lazda I.A..
(Riga Volleyball School)

SPIKER 2  
Plāte .L.
(Jelgava/LLU)
MIDDLE B. 1  
Stauskytė G..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)
SETTER 1  
Mõnnakmäe J.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Külm K.
(TÜ/Bigbank)
  • LIBERO 2  
    Ovčinikova O..
    (TK Aušrinė-KKSC)
  • SETTER 2  
    Reknere E..
    (RVS)
  • MIDDLE B. 3  
    Motiejūnaitė K..
    (TK “Kaunas”-VDU)
  • MIDDLE B. 4  
    Pikk R.
    (TÜ/Bigbank)
  • OPPOSITE 2  
    Kovalskaja J..
    (Alytaus “Prekyba – Parama”)
  • SPIKER 3  
    Kiisk I.
    (TÜ/Bigbank)
  • SPIKER 4  
    Macenko I..
    (VK "miLATss")

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Levinska M.K..
(Riga Volleyball School)
MIDDLE B. 2  
Kasperavičiūtė G..
(TK Aušrinė-KKSC)
SPIKER 1  
Lazda I.A..
(Riga Volleyball School)

SPIKER 2  
Plāte .L.
(Jelgava/LLU)
MIDDLE B. 1  
Stauskytė G..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)
SETTER 1  
Mõnnakmäe J.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Külm K.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 2  
Ovčinikova O..
(TK Aušrinė-KKSC)
SETTER 2  
Reknere E..
(RVS)
MIDDLE B. 3  
Motiejūnaitė K..
(TK “Kaunas”-VDU)
SPIKER 3  
Kiisk I.
(TÜ/Bigbank)
MIDDLE B. 4  
Pikk R.
(TÜ/Bigbank)
SPIKER 4  
Macenko I..
(VK "miLATss")
OPPOSITE 2  
Kovalskaja J..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)