Baltic Women`s Volleyball League 2020-2021


best scorer(points / sets)

#13

ViltėBogdanovič 5.41(92/17)

#1

NettePeit 4.93(69/14)

#0

ElzaSmilškalne 4.76(81/17)

#8

Katrina Paula Krustkalne 4.58(87/19)

#10

Kristine Kramena 4.21(80/19)

best server(serve ace / sets)

#17

SandaRagozina 1.4(14/10)

#4

LīgaPlāte 1.11(10/9)

#2

MariLoorman 1(1/1)

#1

NettePeit 1(14/14)

#17

TerezeHrapane 0.68(13/19)

best bloker(winning blocks / sets)

#14

Gabija Kasperavičiūtė 1.08(13/12)

#2

MariLoorman 1(1/1)

#2

Lasma Ozola 1(10/10)

#1

Darja Tarasenko 0.82(9/11)

#8

Katrina Paula Krustkalne 0.79(15/19)

best server(serve ace)

#1

NettePeit 14

#17

TerezeHrapane 13

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#12

KristiNõlvak 75%(47/63)

#13

Jekaterina Kovalskaja 71%(55/77)

#19

ViktorijaBradko 67%(2/3)

#0

AnnaJurdža 67%(48/72)

#8

LieneŠimkuse 66%(44/67)

attack - excellent %spike point / all spikes

#2

Katariina Vengerfeldt 60%(18/30)

#8

EliisaPeit 58%(25/43)

#5

EliiseHollas 54%(38/70)

#19

KadiKullerkann 49%(33/68)

#2

KätriinPõld 47%(17/36)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Kovalskaja J..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)
MIDDLE B. 2  
Pill L.
(Audentes SG/NK)
SPIKER 1  
Peit N.
(TalTech/Tradehouse)

SPIKER 2  
Bogdanovič V.
(TK “Kaunas”-VDU)
MIDDLE B. 1  
Motiejūnaitė K..
(TK “Kaunas”-VDU)
SETTER 1  
Starkopf A.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Nõlvak K.
(TalTech/Tradehouse)
  • LIBERO 2  
    Šteinberga L.
    (RSU/MVS)
  • SETTER 2  
    Mõnnakmäe J.
    (TalTech/Tradehouse)
  • MIDDLE B. 3  
    Vengerfeldt K..
    (TÜ/Bigbank)
  • MIDDLE B. 4  
    Hrapane T.
    (Riga Volleyball School/LU)
  • OPPOSITE 2  
    Suvi I.
    (TÜ/Bigbank)
  • SPIKER 3  
    Kramena K..
    (Riga Volleyball School/LU)
  • SPIKER 4  
    Makauskaitė E..
    (TK “Kaunas”-VDU)

Standing

Standing

Main Tournament

Main Tournament Main Tournament Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

TalTech/Tradehouse

12

4

4

0

12

2

339

243

2

2

0

0

0

0

6.00

1.395

-

TK “Kaunas”-VDU

12

5

4

1

13

4

393

349

3

1

0

0

1

0

3.25

1.126

-

Riga Volleyball School/LU

10

5

3

2

12

7

437

400

2

1

0

1

1

0

1.71

1.092

-

Jelgava

7

5

3

2

11

10

463

445

1

0

2

0

2

0

1.10

1.040

-

RSU/MVS

5

4

1

3

7

10

356

384

0

1

0

2

0

1

0.70

0.927

-

Audentes SG/NK

3

3

1

2

3

6

194

213

1

0

0

0

0

2

0.50

0.911

-

TÜ/Bigbank

3

3

1

2

3

6

167

206

1

0

0

0

0

2

0.50

0.811

-

VK "miLATss"

2

3

1

2

3

8

218

254

0

0

1

0

0

2

0.38

0.858

-

Alytaus “Prekyba – Parama”

0

4

0

4

1

12

245

318

0

0

0

0

1

3

0.08

0.770

-




Main Tournament Main Tournament Standing Results Breakdown

Results Breakdown

Main Tournament

Guest Team

Aytaus

Aude

Jelgava

RSU/MV

RVS

TalTech

TK “Kaunas”-VDU

TÜ/Bigbank

VK "miLATss"

Home Team

Alytaus “Prekyba – Parama” (Aytaus )

0 - 3

Audentes SG/NK (Aude)

3 - 0

0 - 3

Jelgava (Jelgava)

3 - 2

3 - 2

3 - 0

RSU/MVS (RSU/MV)

3 - 1

0 - 3

2 - 3

Riga Volleyball School/LU (RVS)

3 - 1

1 - 3

3 - 0

TalTech/Tradehouse (TalTech)

3 - 0

3 - 1

TK “Kaunas”-VDU (TK “Kaunas”-VDU)

3 - 1

TÜ/Bigbank (TÜ/Bigbank)

3 - 0

0 - 3

0 - 3

VK "miLATss" (VK "miLATss")

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Kovalskaja J..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)
MIDDLE B. 2  
Pill L.
(Audentes SG/NK)
SPIKER 1  
Peit N.
(TalTech/Tradehouse)

SPIKER 2  
Bogdanovič V.
(TK “Kaunas”-VDU)
MIDDLE B. 1  
Motiejūnaitė K..
(TK “Kaunas”-VDU)
SETTER 1  
Starkopf A.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Nõlvak K.
(TalTech/Tradehouse)
  • LIBERO 2  
    Šteinberga L.
    (RSU/MVS)
  • SETTER 2  
    Mõnnakmäe J.
    (TalTech/Tradehouse)
  • MIDDLE B. 3  
    Vengerfeldt K..
    (TÜ/Bigbank)
  • MIDDLE B. 4  
    Hrapane T.
    (Riga Volleyball School/LU)
  • OPPOSITE 2  
    Suvi I.
    (TÜ/Bigbank)
  • SPIKER 3  
    Kramena K..
    (Riga Volleyball School/LU)
  • SPIKER 4  
    Makauskaitė E..
    (TK “Kaunas”-VDU)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Kovalskaja J..
(Alytaus “Prekyba – Parama”)
MIDDLE B. 2  
Pill L.
(Audentes SG/NK)
SPIKER 1  
Peit N.
(TalTech/Tradehouse)

SPIKER 2  
Bogdanovič V.
(TK “Kaunas”-VDU)
MIDDLE B. 1  
Motiejūnaitė K..
(TK “Kaunas”-VDU)
SETTER 1  
Starkopf A.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Nõlvak K.
(TalTech/Tradehouse)
LIBERO 2  
Šteinberga L.
(RSU/MVS)
SETTER 2  
Mõnnakmäe J.
(TalTech/Tradehouse)
MIDDLE B. 3  
Vengerfeldt K..
(TÜ/Bigbank)
SPIKER 3  
Kramena K..
(Riga Volleyball School/LU)
MIDDLE B. 4  
Hrapane T.
(Riga Volleyball School/LU)
SPIKER 4  
Makauskaitė E..
(TK “Kaunas”-VDU)
OPPOSITE 2  
Suvi I.
(TÜ/Bigbank)