Cronimet League 23/24


  • 02/12/2023 - 17:00

    Amber Volley

    Barrus Võru VK

    2 - 3

    25/23  25/10  24/26  22/25  11/15

  • 02/12/2023 - 18:00

    Ezerzeme/DU

    Jēkabpils Lūši

    3 - 0

    25/18  29/27  25/21

  • 02/12/2023 - 18:00

    RTU Robežsardze/Jūrmala

    BIGBANK Tartu

    1 - 3

    16/25  21/25  25/20  20/25

  • 03/12/2023 - 15:00

    Amber Volley

    BIGBANK Tartu

    1 - 3

    19/25  16/25  25/17  21/25

  • 03/12/2023 - 17:00

    Selver/TalTech

    PÄRNU VK

    3 - 1

    25/23  25/22  22/25  25/14

  • 03/12/2023 - 18:00

    RTU Robežsardze/Jūrmala

    Barrus Võru VK

    3 - 0

    25/22  25/22  25/23

  • 09/12/2023 - 16:00

    Selver/TalTech

    Jēkabpils Lūši

  • 09/12/2023 - 17:00

    Amber Volley

    RTU Robežsardze/Jūrmala

  • 09/12/2023 - 17:00

    Barrus Võru VK

    BIGBANK Tartu

  • 09/12/2023 - 17:00

    PÄRNU VK

    Ezerzeme/DU

  • 10/12/2023 - 17:00

    PÄRNU VK

    Jēkabpils Lūši

  • 10/12/2023 - 17:00

    Selver/TalTech

    Ezerzeme/DU

    
02/12/2023 - 17:00

Amber Volley

Barrus Võru VK

2 - 3

25/23  25/10  24/26  22/25  11/15

02/12/2023 - 18:00

Ezerzeme/DU

Jēkabpils Lūši

3 - 0

25/18  29/27  25/21

02/12/2023 - 18:00

RTU Robežsardze/Jūrmala

BIGBANK Tartu

1 - 3

16/25  21/25  25/20  20/25

03/12/2023 - 15:00

Amber Volley

BIGBANK Tartu

1 - 3

19/25  16/25  25/17  21/25

03/12/2023 - 17:00

Selver/TalTech

PÄRNU VK

3 - 1

25/23  25/22  22/25  25/14

03/12/2023 - 18:00

RTU Robežsardze/Jūrmala

Barrus Võru VK

3 - 0

25/22  25/22  25/23

09/12/2023 - 16:00

Selver/TalTech

Jēkabpils Lūši

09/12/2023 - 17:00

Amber Volley

RTU Robežsardze/Jūrmala

09/12/2023 - 17:00

Barrus Võru VK

BIGBANK Tartu

09/12/2023 - 17:00

PÄRNU VK

Ezerzeme/DU

10/12/2023 - 17:00

PÄRNU VK

Jēkabpils Lūši

10/12/2023 - 17:00

Selver/TalTech

Ezerzeme/DU

best scorer(points / sets)

#17

Renato OliveiraSantos 6.3(252/40)

#6

MarttiJuhkami 4.75(152/32)

#11

ReneeTeppan 4.38(114/26)

#13

MatthewAubrey 4.25(136/32)

#8

Timo AnderLõhmus 4.12(140/34)

best server(serve ace / sets)

#17

JanStog 1(1/1)

#13

MatthewAubrey 0.62(20/32)

#3

Jānis Medenis 0.45(17/38)

#6

MarttiJuhkami 0.44(14/32)

#8

Timo AnderLõhmus 0.41(14/34)

best blocker(winning blocks / sets)

#31

Daniel AnthonyMatheney 0.81(29/36)

#15

ShonariHepburn 0.8(32/40)

#8

EdvinasŽaltauskas 0.78(32/41)

#4

Leo Catlakšs 0.75(21/28)

#18

AntonsNazarovs 0.73(22/30)

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#10

GilbertasKerpė 71%(150/212)

#4

ArtūrVincėlovič 69%(129/188)

#3

TaavetLeppik 67%(137/203)

#16

AndriiChmirov 66%(128/193)

#18

KasparsKronbergs 62%(165/265)

attack - excellent %spike point / all spikes

#3

MarxAru 63%(72/115)

#4

TomsSvans 57%(81/143)

#11

ZigurdsAdamovics 55%(35/64)

#17

Renato OliveiraSantos 53%(222/415)

#6

MarttiJuhkami 53%(127/239)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Aubrey M.
(Selver/TalTech)
MIDDLE B. 2  
Formanickis A.
(RTU Robežsardze/Jūrmala)
SPIKER 1  
Juhkami M.
(BIGBANK Tartu)

SPIKER 2  
Pinka P.
(RTU Robežsardze/Jūrmala)
MIDDLE B. 1  
Žaltauskas E.
(Amber Volley)
SETTER 1  
Parkhomenko V.
(PÄRNU VK)
LIBERO 1  
Kerpė G.
(Amber Volley)
  • LIBERO 2  
    Leppik T.
    (BIGBANK Tartu)
  • SETTER 2  
    Bouleau V.
    (Selver/TalTech)
  • MIDDLE B. 3  
    Aganits A.
    (Selver/TalTech)
  • MIDDLE B. 4  
    Matheney D.A.
    (BIGBANK Tartu)
  • OPPOSITE 2  
    Santos R.O.
    (Barrus Võru VK)
  • SPIKER 3  
    Täht T.
    (Selver/TalTech)
  • SPIKER 4  
    Rokjans A.
    (Ezerzeme/DU)

Standing

Regular Season

Standing

Regular Season

Regular Season Regular Season Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

Selver/TalTech

27

9

9

0

27

6

808

688

3

6

0

0

0

0

4.50

1.174

-

BIGBANK Tartu

24

10

8

2

26

10

852

756

4

4

0

0

2

0

2.60

1.127

-

Ezerzeme/DU

17

10

6

4

21

17

819

826

3

1

2

1

1

2

1.24

0.992

-

Barrus Võru VK

15

10

6

4

20

20

883

899

1

2

3

0

2

2

1.00

0.982

-

Amber Volley

12

11

3

8

16

25

867

913

2

1

0

3

1

4

0.64

0.950

-

PÄRNU VK

10

9

3

6

14

20

752

773

1

2

0

1

3

2

0.70

0.973

-

RTU Robežsardze/Jūrmala

9

11

3

8

17

28

962

1028

1

0

2

2

4

2

0.61

0.936

-

Jēkabpils Lūši

6

10

2

8

13

28

858

918

0

0

2

2

3

3

0.46

0.935

-




Regular Season Regular Season Standing Results Breakdown

Results Breakdown

Regular Season

Guest Team

Amber

BAR

BBT

DAU

JEK

PVK

RTU

SELVER

Home Team

Amber Volley (Amber)

2 - 3

1 - 3

2 - 3

3 - 0

3 - 0

0 - 3

Barrus Võru VK (BAR)

3 - 0

3 - 1

3 - 2

BIGBANK Tartu (BBT)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

1 - 3

Ezerzeme/DU (DAU)

3 - 0

2 - 3

0 - 3

3 - 0

0 - 3

3 - 2

1 - 3

Jēkabpils Lūši (JEK)

3 - 2

1 - 3

1 - 3

1 - 3

3 - 2

2 - 3

0 - 3

PÄRNU VK (PVK)

3 - 1

1 - 3

0 - 3

RTU Robežsardze/Jūrmala (RTU)

1 - 3

3 - 0

1 - 3

0 - 3

3 - 2

1 - 3

1 - 3

Selver/TalTech (SELVER )

3 - 1

3 - 1

3 - 1

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Aubrey M.
(Selver/TalTech)
MIDDLE B. 2  
Formanickis A.
(RTU Robežsardze/Jūrmala)
SPIKER 1  
Juhkami M.
(BIGBANK Tartu)

SPIKER 2  
Pinka P.
(RTU Robežsardze/Jūrmala)
MIDDLE B. 1  
Žaltauskas E.
(Amber Volley)
SETTER 1  
Parkhomenko V.
(PÄRNU VK)
LIBERO 1  
Kerpė G.
(Amber Volley)
  • LIBERO 2  
    Leppik T.
    (BIGBANK Tartu)
  • SETTER 2  
    Bouleau V.
    (Selver/TalTech)
  • MIDDLE B. 3  
    Aganits A.
    (Selver/TalTech)
  • MIDDLE B. 4  
    Matheney D.A.
    (BIGBANK Tartu)
  • OPPOSITE 2  
    Santos R.O.
    (Barrus Võru VK)
  • SPIKER 3  
    Täht T.
    (Selver/TalTech)
  • SPIKER 4  
    Rokjans A.
    (Ezerzeme/DU)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Aubrey M.
(Selver/TalTech)
MIDDLE B. 2  
Formanickis A.
(RTU Robežsardze/Jūrmala)
SPIKER 1  
Juhkami M.
(BIGBANK Tartu)

SPIKER 2  
Pinka P.
(RTU Robežsardze/Jūrmala)
MIDDLE B. 1  
Žaltauskas E.
(Amber Volley)
SETTER 1  
Parkhomenko V.
(PÄRNU VK)
LIBERO 1  
Kerpė G.
(Amber Volley)
LIBERO 2  
Leppik T.
(BIGBANK Tartu)
SETTER 2  
Bouleau V.
(Selver/TalTech)
MIDDLE B. 3  
Aganits A.
(Selver/TalTech)
SPIKER 3  
Täht T.
(Selver/TalTech)
MIDDLE B. 4  
Matheney D.A.
(BIGBANK Tartu)
SPIKER 4  
Rokjans A.
(Ezerzeme/DU)
OPPOSITE 2  
Santos R.O.
(Barrus Võru VK)